Jdi na obsah Jdi na menu
 


současný Zlín

16. 5. 2012

Město Tomáše Bati, město obuvi nebo také město zeleně, město sportu - tak by se dal stručně nazvat Zlín, centrum Východní Moravy a sídlo Zlínského kraje.

Zlín je ale především slavný díky meziválečné funkcionalistické architektuře. Stačí vzpomenout zdejší mrakodrap, Dům umění nebo Velké kino. Zlín se může pochlubit bohatým kulturním životem. Působí tu několik muzeí, divadlo, filharmonie nebo krajská galerie, konají se tady mezinárodní festivaly a řada dalších kulturních, společenských i sportovních akcí, jako je dětský filmový festival nebo přehlídka mladých koncertních umělců Talentinum.

 Ve Zlíně sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy s několika stálými expozicemi (Pamětní síň Františka Bartoše, národopisce z Mladcové, stálá expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly, a expozice Zlínské filmové studio od reklamy k tvorbě pro děti). Další expozice muzea jsou umístěny na malenovickém hradě. Rozsáhlá sbírka historické a exotické obuvi sestaveného firmou Baťa ve 30. letech 20. století je umístěna v Obuvnickém muzeu, které patří k nejstarším obuvnickým muzeím na světě. Ojedinělé je také muzeum historických vozidel firmy Samohýl. Počátek sbírky, která má přes 100 exponátů je datován v období let 1956-1960. Nachází se zde unikátní kolekce automobilů Laurin a Klement a firmy Škoda. Největší česká soukromá sbírka historických vozidel se může pochlubit četnými raritami, jako je například jediný zachovaný vůz Benz Parcifal z roku 1902.

Profesionální divadelní scéna byla ve Zlíně založena už v roce 1946. Zpočátku sídlila v budově Malé scény na Štefánikově ulici. Moderní divadelní budova byla postavena v centru Zlína v roce 1967 a až do roku 1990 nesla název Divadlo pracujících. Městské divadlo Zlín je v současnosti považováno za jedno z nejkvalitnějších regionálních činoherních divadel v ČR. Zlínské divadlo pořádá tradičně na začátku května mezinárodní divadelní festival Setkání - Stretnutie.

Z galerií patří k nejvýznamnějším Krajská galerie výtvarného umění, která sídlí v Domě umění, a zaměřuje se na české umění 19. a 20. století, problematiku meziválečného Zlína, jeho architekturu a urbanismus.

V Domě umění má své sídlo také Filharmonie Bohuslava Martinů, osmdesátičlenný orchestr patřící mezi přední české symfonické orchestry. Posluchačům předkládá abonentní koncerty symfonické, komorní a varhanní hudby a výchovné koncerty. Každoroční událostí jsou přehlídky mladých koncertních umělců Talentinum a Zlínské hudební jaro.

V roce 2003 zahájil ve Zlíně svoji činnost nový kulturní institut pod názvem Alternativa. Alternativa sídlí v budově Kolektivního domu v centru města a nabízí prostor o rozměrech 270 m2 ke kulturním, vzdělávacím i společenským aktivitám. Možnosti využití objektu jsou velmi široké, ať už je to výstavní činnost, módní přehlídky, vystoupení divadel malých forem, komorní akce, hudební produkce, literární a autorské večery, či filmové kluby.

Ve Zlíně se pravidelně konají také akce s folklorní tematikou - Festival dechových a folklorních souborů nebo Zlínské besedování.

Kulturní zajímavostí města jsou zlínské filmové ateliéry, proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.